Een belangrijk deel van de inzet van ElkWelzijn richt zich middels het jongerenwerk op het welzijn van jonge inwoners van Culemborg. Officieel zijn dat jongeren en jongvolwassenen van 12 tot 27 jaar. De meeste inzet gaat daarbij naar de leeftijdscategorie van 12 tot en met 18 jaar. Geahir Strick (30) en Mike van Dalum (19), jongerenwerkers, samen met Jaimy van der Veeken, teammanager, vertellen er over.
Tekst: Frans Huber

Veelomvattend
Het werk van de 7 gespecialiseerde jongerenwerkers is veelomvattend en multicultureel. Geahir: “Wij werken vanuit de gedachte dat elke jongere het recht heeft om gehoord te worden en kansen te krijgen. Alles wat we organiseren is er mede op gericht dat jongeren ons leren kennen, dat ze ons meemaken en vertrouwen in ons krijgen. Want die basis is nodig om jongeren te kunnen ondersteunen.” Mike: “Aan onze bekendheid werken we keihard. Onze inschatting is dat inmiddels ongeveer 70% van de Culemborgse jongeren ons weet te vinden. Op onze verschillende Instagram accounts hebben we samen meer dan 5500 volgers.”
Veel jongerenwerk vindt plaats op scholen, op Lek&Linge en het KWC, vooral binnen de vmbo-richtingen. Daarbij werken de jongerenwerkers veel samen met docenten. Op beide scholen is sinds vorig jaar een jongereninformatiepunt (JIP) gevestigd. Van hieruit maken jongerenwerkers contact met leerlingen, organiseren er groepstrainingen en geven voorlichting. In artikel 2 dat binnenkort over het jongerenwerk volgt, lees je er meer over.
Daarnaast organiseert het jongerenwerk veel buitenschoolse activiteiten. Vaak via sport en spel tijdens schoolvakanties maar bijvoorbeeld ook gedurende de ramadan. Op sociale media organiseert het team voorlichtingscampagnes over thema’s die aansluiten op de actualiteit van jongeren. En in de jongerenruimte aan de Meerlaan gebeurt van alles, het is inmiddels een belangrijke ontmoetingsplek geworden, ook voor scholieren. Dit deel van het werk komt uitgebreider aan bod in artikel 3.
Outreachend
Jongerenwerk is ook outreachend: jongerenwerkers gaan de wijken in en zoeken contact met jongeren die veel buiten ‘hangen’. Jaimy: “Voorheen was dit het belangrijkste deel van wat we deden. Dat is nu minder omdat, vooral sinds corona, het aantal fysieke groepen op straat is afgenomen. Maar toch blijft het erg belangrijk omdat we er een signaleringsfunctie hebben: wat gebeurt er in de publieke ruimte en waarover bestaat onvrede en zorg bij jongeren?” Geahir: “Dan gaan we – vaak ’s avonds – op de fiets de wijken in en maken contact met jongeren die veel buiten zijn.”
Rondom de outreachende aanpak wordt nauw samengewerkt binnen het JIC, het Jeugd Interventieteam Culemborg, waarin ook de politie, boa’s en de gemeente zitten. Geahir: “Het gaat er over jongeren die ‘tegen drempels’ oplopen, veel buiten zijn en soms overlast geven. Wij proberen daar preventief op in te zetten, gericht op het voorkomen van problemen: vaak ligt er een vraag of probleem onder het overlast-gedrag, een roep om aandacht: zich niet gehoord voelen bijvoorbeeld of verveling. Daar haken we dan op in: wij proberen er wat aan te doen zonder de vertrouwensband te beschadigen. Jaimy: “De politie en de boa’s hebben een ander vertrekpunt: zij starten vanuit handhaving van wet- en regelgeving waarbij zij zich vooral richten op de oplossing. Het vertrekpunt van het jongerenwerk is de leefomgeving van de jongeren, wij willen het liefst de jongeren betrekken bij de oplossing.”
Individuele ondersteuning
Geahir: “Soms hebben jongeren tijdelijk extra ondersteuning nodig. Dat kan via individuele begeleiding maar kan ook in een groep plaatsvinden, zoals bijvoorbeeld een groep voor jonge mantelzorgers. Zij moeten thuis veel hulp en/of zorg verlenen. W,ij bieden ze een plek om samen te komen, hun ervaringen te delen met anderen en een moment van even geen zorg kunnen ervaren. Er komen steeds meer jongeren met hulpvragen naar ons toe. Het afgelopen jaar deden we zo’n 50 individuele trajecten.”
Voor deze ondersteuning werken de jongerenwerkers veel samen met het Sociaal Team: “Zij komen bij mensen thuis en kunnen attenderen op situaties die aandacht verdienen. Soms gaat het dan bijvoorbeeld om een jongere die lijkt te vereenzamen. Iemand van het jongerenwerk probeert dan op informele wijze geleidelijk contact te maken en zo een band op te bouwen. Als er genoeg vertrouwen is, kan over wezenlijke problemen gepraat worden om vanuit daar te kijken wat de jongeren zelf kan doen of waar hij/zij meer hulp bij nodig heeft. Dat doen we in een informele sfeer, bijvoorbeeld tijdens een wandeling of het eten van een broodje.”
Preventief
Geahir: “Eenzaamheid komt steeds vaker voor, merken wij. Maar ook thema’s als gender en seksualiteit en vragen over opleidingen. Jongeren twijfelen aan zichzelf en vinden het tegelijkertijd moeilijk om kwetsbaar te zijn. Ze trekken zich dan terug. Wij proberen de taboes er af te halen: het is soms oké om niet oké te zijn. Ons streven is dat ze meer oog krijgen voor hun kwaliteiten en perspectieven en positiever over zichzelf gaan denken. Vaak gebeurt het dat je later van hen terug hoort dat ze heel blij zijn met de ondersteuning die je toen hebt gegeven.” Jaimy voegt toe: “Preventie vormt altijd de basis van ons werk en we streven naar een samenleving waarin alle jongeren de kans krijgen om hun volledige potentieel te bereiken.”
Dit is het eerste artikel van een serie van drie over het jongerenwerk van ElkWelzijn.
Op de hoogte blijven van nieuws? We sturen 1 x per maand een nieuwsbrief. Meld je aan.